Märkligt att (MP) och (V) vill stoppa nya hyresrätter vid Västra vägen

Signalisten och Alliansen vill bygga 150-200 nya lägenheter (varav 10 st. LSS-lägenheter) och en förskola vid Västra vägen.

Läs hela förslaget här.

Vi (Allianspolitiker) får ju ofta höra att det finns för få hyresrätter i Solna. Det är ett märkligt påstående i sig, eftersom Solna har en hög andel hyresrätter jämfört med övriga länet redan som det är.

Källa: SCB 2015.

Men OK då. Jag håller med oppositionspartierna om att vi behöver bygga fler hyresrätter.

Då blir det oerhört märkligt att (MP) och (V) alldeles nyss röstade nej till förslaget när det behandlades i kommunstyrelsen. Det här är extra intressant i och med att det man säger nej till är hyresrätter.

Vi behöver säkert inte vänta längre än till kommunfullmäktige senare i november så får vi höra IGEN, från samma personer som idag röstade nej, att det byggs för få hyresrätter i Solna.

Läs i Byggindustrin om Signalistens tempoökning i fråga om att bygga hyresrätter i Solna. De hyresrätter som (V) och (MP) ville stoppa utgör alltså 200 av de 700 lägenheter som nämns i artikeln.

Om Frösundaliberalen - Peter Edholm (L)

Socialliberal Frösundabo. Kultur- och fritidskommunalråd i Solna sedan 2015.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized och märktes , , , . Bokmärk permalänken.

En kommentar till Märkligt att (MP) och (V) vill stoppa nya hyresrätter vid Västra vägen

  1. Pingback: Dubbelspel av Arne Öberg (S) i fråga om bostäderna vid Västra vägen | Peter "Frösundaliberalen" Edholm (L)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s